Jak zwalczyć cellulit?

Cellulit to zmora kobiecych bioder, ud, pośladków a także ramion. Powstaje w wyniku zwiększonego podziału tkanki łącznej, zaburzeń metabolizmu w tkance podskórnej i zwężenia naczyń krwionośnych. Zagłębienia i nierówności w skórze powstają na skutek nierównomiernego rozrastania się adipocytów (tkanek tłuszczowych). Cellulit w o wiele mniejszym stopniu dotyka mężczyzn, u których skóra jest grubsza, dzięki testosteronowi.  Z cellulitem borykają się zarówno osoby z nadwagą jak i szczupłe.

Na rozwój cellulitu wpływa wiele czynników, część jest wrodzona, inne wynikają ze stylu życia.

Niestety jeżeli wcześniejsze pokolenia kobiet – mama, babcia zmagały się z cellulitem szanse no to że i my będziemy miały ten estetyczny problem wzrastają. Skłonność do tzw. „pomarańczowej skórki” jest dziedziczona podobnie jak kolor włosów czy oczu. Ściślej rzecz ujmując, dziedziczony jest poziom adipocytów – komórek odpowiadających za przechowywanie i syntezę tłuszczów prostych. Im większa jest ich liczba w organizmie, tym szanse na posiadanie cellulitu wzrastają.

Na stopień zaawansowania cellulitu w dużej mierze wpływają także:

  • masa i budowa ciała,
  • funkcjonowanie gospodarki hormonalnej (nadmiar estrogenów „hormonów kobiecości” odpowiedzialnych za elastyczność tkanki łącznej i budowę skóry, przy niskim poziomie progesteronu),
  • estrogeny wpływają na większą transmitancję naczyń krwionośnych i limfatycznych, przez ich ścianki przenika płyn fizjologiczny i gromadzi się w przestrzeniach międzykomórkowych, wówczas dochodzi do powstawania obrzęków, które z kolei zakłócają mikrokrążenie w obszarze podskórnym,
  • niski poziom progesteronu wpływa na niewystarczający przepływ krwi w żyłach, co sprzyja powstawaniu zmian w obszarze tkanki łącznej, włókna kolagenowe są mniej elastyczne i sprężyste, na skutek czego pogarsza się stan skóry,
  • Siedzący tryb życia – wielogodzinna praca w biurze, odpoczynek przy telewizorze, długotrwała jazda samochodem,
  • brak ruchu, aktywności fizycznej powoduje obniżenie masy mięśniowej i wzrost tkanki tłuszczowej, spadek elastyczności ścięgien i mięśni, niska wydolność mięśni nóg zakłóca prawidłowe funkcjonowanie ujścia żylnego co potęguje zatrzymanie płynów w tkankach,
  • brak błonnika a nadmiar cukru, soli i tłuszczy w diecie powodują gromadzenie się szkodliwych produktów przemiany materii oraz zatrzymanie wody w organizmie. Dieta uboga w kwasy tłuszczowe i białko wpływa na gorszą regenerację skóry i osłabienie włókien kolagenowych,
  • palenie papierosów – substancje toksyczne znajdujące się w dymie tytoniowym przyczyniają się do powstania wolnych rodników, które z kolei wywołują stres oksydacyjny, uszkadzający struktury skóry,
  • Chodzenie na wysokich obcasach, które wymusza napięcie łydek, wpływające na pogorszenie krążenia krwi czy noszenie obcisłych spodni mogą także przyczynić się do powstania cellulitu.

Co ciekawe cellulit wykazuje także predyspozycje etniczne, np. u kobiet z krajów azjatyckich o wiele rzadziej występują przypadki posiadania cellulitu niż u mieszkanek Europy.

Istnieje także grupa chorób zwiększających ryzyko powstania cellulitu, w związku z ryzykiem zwiększenia się masy ciała.

  • Niedoczynność tarczycy
  • PCOS – zespół policystycznych jajników
  • Zaburzenia równowagi elektrolitowej
  • Depresja

Wyróżniamy kilka odmian cellulitu:

  • Cellulit twardy – to faza początkowa powstającego cellulitu, występuje u młodych i aktywnych kobiet. Zauważalny jest jedynie podczas ściśnięcia skóry.
  • Cellulit miękki – zazwyczaj pojawia się u osób po 40-stym roku życia, mało aktywnych fizycznie. Związany jest z małym napięciem mięśniowym i pogarszającą się elastycznością skóry. Jest widoczny na udach zarówno w pozycji stojącej jak i siedzącej.
  • Cellulit wodny (obrzękowy) – powstaje w wyniku zaburzeń przepływu krwi i limfy. Objawia się w postaci obrzęku, tzw. fal na skórze. Na szczęście do pozbycia się cellulitu wodnego wystarczy ruch, odpowiednia dieta i pielęgnacja.
  • Cellulit lipidowy – to najpoważniejsza odmiana cellulitu, wymagająca konsultacji lekarskiej. Skóra jest cienka i blada. Do jego objawów zaliczana jest opuchlizna, ból nóg utrudniające normalne funkcjonowanie.

Czterostopniowa skala zaawansowania cellulitu:

  • Stopień 1 cellulitu, tzw. „skórka pomarańczowa”- występuje na biodrach, udach, pośladkach, kolanach i ramionach, widoczny po ściśnięciu skóry,
  • Stopień 2 cellulitu – widoczna znaczna bladość skóry, zmniejszona elastyczność,
  • Stopień 3 cellulitu – w tkance podskórnej tworzą się nierównomierne zgrubienia, guzki, niekiedy bolesne
  • Stopień 4 cellulitu – pojawiają się guzki większych rozmiarów, przedzielone tkanką włóknistą, widoczna jest znaczna bladość skóry oraz zwiotczałość, dotykanie guzków jest dla osoby nieprzyjemne i bolesne.

Zabiegi wspierające walkę z cellulitem

Przed wyborem kuracji warto wykonać badanie USG, w celu określenia stopnia zaawansowania cellulitu.

  • Mezoterapia – zabieg polega na ostrzykiwaniu miejsca dotkniętego cellulitem substancjami poprawiającymi krążenie ( wyciąg z karczocha, rutyna) lub wpływającymi na przyśpieszenie spalania tłuszczu (karnityna z prokainą, rutyna). Wstępnie pacjent poddaje się 4 zabiegom co tydzień, następnie dwóm z przerwami co 4 tygodnie
  • Cellulipoliza – zabieg polega na wkłuciu w tkankę tłuszczową dwóch cienkich igieł, przez które zostaje poprowadzony prąd o niskiej, bezpiecznej dla zdrowia częstotliwości. Dzięki cellulipolizie dochodzi do rozszerzenia naczyń, poprawia się przepływ krwi i przemiana materii. Toksyny są szybciej usuwane z komórek. Dla najlepszego efektu należy się poddać sześciu zabiegom w tygodniowych odstępach.
  • Karboksyterapia – to jeden z najskuteczniejszych zabiegów na cellulit. Lekarz medycyny estetycznej przy użyciu specjalnego urządzenia wprowadza medyczny dwutlenek węgla pod skórę. Gaz rozprowadza się w tkankach, rozszerza naczynia krwionośne wspierając stymulację procesów regeneracyjnych, komórki są odżywione i dotlenione. Karboksyterapia dodatkowo aktywuje czynnik wzrostu naczyń VEGF. Dzięki zabiegowi pod skórą tworzą się nowe naczynia włosowate, poprawiające mikrokrążenie. Dodatkowo dwutlenek węgla powoduje pojawienie się niewielkiego stanu zapalnego, dzięki czemu aktywuje się produkcja kolagenu i elastyny. Po zabiegu skóra jest sprężysta i wygładzona. Poprawia się metabolizm i spalanie tłuszczu. Procedura powinna być powtarzana dwa razy w tygodniu w okresie od 6 do 8 tygodni.
  • Ultradźwięki – w miejscu występowania cellulitu, skóra poddawana jest działaniu sondy emitującej ultradźwięki. Procedura ta wspiera działanie kosmetyków antycellulitowych, które wnikają w głębsze warstwy skóry. Zalecane jest poddanie się 4-6 zabiegom.
  • Endermologia – procedura odbywa się z wykorzystaniem masującej głowicy z wałeczkami. W przestrzeniach pomiędzy nimi dochodzi do powstawania na zmianę nadciśnienia i podciśnienia. Skóra jest zasysana przez głowicę. Zabieg usprawnia krążenie limfatyczne i żylne oraz wzmacnia włókna elastyny i kolagenu. Dla najlepszych efektów należy poddać się przynajmniej 12 zabiegom, wstępnie 2-3 w tygodniu, następnie raz w tygodniu.
  • Drenaż limfatyczny – to forma masażu ręcznego lub z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń. Poprawia krążenie limfy i krwi, wspomaga transfer wody z tkanek. Drenaż limfatyczny powinnien się odbywać w cyklu 10-20 zabiegów, odbywających się 2 razy w tygodniu.
  • Body Mix – procedura wykorzystuje urządzenie łączące w sobie działanie lasera biostympacyjnego, aparatów do krioterapii, fotostympacji i masażu ciśnieniowego. Dzięki laserowi poprawia się krążenie oraz przemiana materii w komórkach. Następnie masaż rozbija komórki tłuszczowe, fotostympacja i krioterapia przyczyniają się spalania tłuszczów i usuwają obrzęki. Dla najlepszych efektów zalecane jest poddanie się 10 zabiegom.
  • Body Wrap – skóra ze zmianami cellulitowymi smarowana jest specjalistycznymi preparatmi poprawiającymi krążenie. Pacjentka owijana jest w folię i przykrywana elektrycznym kocem. Dzięki zabiegowi znikają obrzęki i poprawia się spalanie tłuszczu. Zalecane jest wykonanie 6-10 zabiegów

Jakie dodatkowe czynności wspierają walkę z natrętnym cellulitem?

Podejmując decyzję o walce z cellulitem, należy mieć świadomość, że wymaga to podjęcia odpowiednich kroków na kilku płaszczyznach. Takie podejście zapewni  realne i długofalowe rezultaty:

Dieta

Na początku bardzo ważna jest zmiana nawyków żywieniowych. Należy ograniczyć spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego, w których znajdują się hormony pogłębiające cellulit. Posiłki powinny być spożywane regularnie (co 4 h), nie powinno się łączyć węglowodanów z białkami w jednej potrawie. Dieta powinna być bogata błonnik, w produkty nieprzetworzone (kasze, surowe/gotowane warzywa, mąka z pełnego przemiału, oleje roślinne, ryby). Ważne jest picie 2-3 litrów wody dziennie. Należy ograniczyć do minimum picie alkoholu, soków i napojów (których data przydatności przekracza 1 dzień).

Aktywność fizyczna

Sport, ćwiczenia to najlepsza droga do pozbycia się, redukcji cellulitu. Najskuteczniejszymi formami aktywności w walce z cellulitem są (pływanie, aqua aerobic, bieganie, nordic walking). Skutecznie pobudzają krążenie i spalanie komórek tłuszczowych.

Prysznic

Prysznic na przemian zimną i ciepłą wodą korzystnie pobudza krążenie. W trakcie kąpieli należy masować skórę najlepiej kolistymi ruchami przy użyciu specjalnej gąbki lub rękawicy. Ruchy powinny byc kierowane od stóp w kierunku talii. Warto zaopatrzyć się w żel peelingujący i korzystać z niego 2 razy w tygodniu. Dzięki temu rytuałowi pozbędziecie się zrogowaciałego naskórka, a skóra jest przygotowana na przyjęcie preparatu o działaniu antycellulitowym.

Masaż

Masaż poprzedzony peelingiem rewelacyjnie poprawia mikrokrążenie oraz rozbija złogi tłuszczowe. Poprawia się napięcie skóry. Może być wykonywany samodzielnie w domu z wykorzystaniem np. specjalnych rolek masujących lub w gabinecie kosmetycznym (masaż antycellulitowy, masaż drenujący).

Nowy program rehabilitacji Post-Covid

Wraz ze wzrostem zachorowań na COVID-19 wzrasta liczba osób długotrwale odczuwających objawy związane z tą chorobą. U większości chorych na COVID objawy utrzymują się przez 2-3 tygodnie od zakażenia,...

Czytaj więcej
Powracający problem biegacza, czyli Shin Splints

Shin Splints  określany także jako przyśrodkowy zespół stresu piszczelowego. Jest to ból wzdłuż wewnętrznej krawędzi kości piszczelowej (piszczeli). Shin Splints  jest zwykle spowodowana powtarzającym się urazem tkanki mięśniowej otaczającej...

Czytaj więcej
Niestrawność i zgaga

Problem niestrawności dotyka coraz większej grupy osób. Może być spowodowana złymi nawykami żywieniowymi lub przewlekłym problemem trawiennym. Niestrawność może się objawiać bólem,dyskomfortem w górnej części brzucha (niestrawność) lub palącym bólem...

Czytaj więcej

Zarezerwuj swoją
wizytę
już dziś!