Usuwanie zmian skórnych

Laser frakcyjny CO2 jest nowym rozwiązaniem na problemy skórne, stosowanym w dermatologii estetycznej. Zabieg doskonale sprawdza się przy likwidacji rozstępów, blizn, zmarszczek i przebarwień, powstałych m.in. po intensywnym opalaniu. Emitowane przez laser światło działa nie tylko na powierzchowne, ale i na głębokie warstwy skóry.

Metoda zapewnia kompleksową odbudowę skóry poprzez stymuluję i produkcję nowych włókien kolagenowych. Jak to działa? Promieniowanie lasera eCO2 jest silnie absorbowane przez wodę. W wyniku reakcji fototermicznej dochodzi do błyskawicznego podgrzania wody w tkance, co prowadzi do jej odparowania – ablacji. Światło lasera wytwarza strumień impulsów o mikroskopijnej średnicy. Podczas zabiegu wiązka laserowa przenika przez naskórek, nie uszkadzając go. Działa on jak opatrunek, dzięki czemu skóra potrzebuje niewiele czasu, aby się zregenerować. Pobudzenie produkcji kolagenu powoduje wygładzanie i ujędrnianie skóry. Najlepsze efekty uzyskuje się po przeprowadzeniu 2 – 5 zabiegów wykonywanych co kilka tygodni. Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą.

Przebieg zabiegu:

Skóra przed zabiegiem jest znieczulana za pomocą kremu. Głowica lasera wyzwala serię „strzałów” promieni laserowych, które uszkadzają skórę („dziurkują” ją) bardzo gęsto. Bezpośrednio po zabiegu odczuwa się zwykle pieczenie skóry, widoczny jest obrzęk i zaczerwienienie. Te nieprzyjemne objawy utrzymują się kilka godzin. W następnych dniach w miejscach działania lasera tworzą się drobniutkie strupki, które stają się brunatne i złuszczają się zwykle 4-5 dnia po zabiegu. Dla prawidłowego gojenia należy przestrzegać zasad odpowiedniej pielęgnacji skóry i fotoprotekcji.

Wskazania do zabiegu :

– atroficzne (zanikowe) blizny potrądzikowe, powypadkowe, pooperacyjne i oparzeniowe,
– zmiany wywołane fotostarzeniem skóry,
– melazma,
– przebarwienia wywołane lekami i działaniem słońca,
– rozstępy,
– płytkie, rozległe zmiany naczyniowe

Przeciwskazania:

– ciąża, laktacja
– skłonność do tworzenia keloidów (bliznowców)
– leki immunosupresyjne
– stosowanie leków światłouczulających (odstawić 10 dni przed zabiegiem) i pochodnych wit. A
– zioła: dziurawiec, nagietek
– kosmetyki z retinolem (pochodnej witaminy A)
– otwarta rana na skórze w obszarze zabiegu
– choroba nowotworowa skóry
– aktywna opryszczka

Najczęściej zadawane pytania:

1. Jaki jest czas zabiegu?
Zabieg trwa około godziny.

2. Czy podczas zabiegu odczuwamy dyskomfort, ból?
Pacjenci odczuwają lekki dyskomfort, najczęściej w postaci pieczenia i jest to związane z działaniem lasera.

3. Czy jest to zabieg tzw. bankietowy, tzn. bezpośrednio po jego wykonaniu skóra nie jest podrażniona i wygląda bardzo dobrze?
Bezpośrednio po zabiegu skóra jest podrażniona.

4. Czy bezpośrednio po zabiegu można wykonać makijaż?
Bezpośrednio po zabiegu nie, ale można wykonać już 3-4 dni po zabiegu.

5. Kiedy są widoczne pierwsze efekty zabiegu?
Większość pacjentów widzi poprawę jakości skóry już po kilku dniach od zabiegu. W dużej części wynika to z pewnego obrzęku, który maskuje zmarszczki i blizny. To nie jest ostateczny efekt zabiegu skórę uszkadza się szybko, ale na przetworzenie kolagenu potrzeba czasu, od 2 do 4 tygodni. Wtedy widoczne już są trwale efekty odnowy. Odbudowa skóry będzie doskonale widoczna po 4-5 tygodniach od zakończeniu serii 3-5 zabiegów. Przebudowa kolagenu będzie jednak trwała nadal, powodując wygładzanie i ujędrnianie skóry jeszcze przez 6-12 miesięcy po zabiegu.