Nadmierna potliwość – co ją powoduje i jak ją leczyć?

Pocenie się jest naturalną, fizjologiczną reakcją organizmu o charakterze termoregulacyjnym. Jeżeli przebiega prawidłowo, nie odbiega od norm wtedy nie stanowi dla nas problemu. Natomiast w przypadku nadmiernej potliwości osoby zaczynają odczuwać dyskomfort psychiczny i fizyczny. Pogarsza się ich samoocena i jakość życia. Czują się wykluczone i źle oceniane przez społeczeństwo.

Nadmierna potliwość jest realnym i kłopotliwym problemem. Jest to uciążliwa przypadłość, z którą zmaga się coraz większa ilość osób. Nadpotliwość wynika z nadmiernej produkcji potu przez gruczoły potowe, umiejscowione po wewnętrznej stronie dłoni, stóp, pach itp. Z reguły w przypadku nadmiernej potliwości codzienne zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne nie wystarczają. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby jej leczenia. Zanim ukryjesz się pod grubymi swetrami lub postanowisz wyjechać do chłodniejszego klimatu, warto wypróbować jedną z metod walki z nadmierną potliwością.

Metody leczenia nadpotliwości:

  • Jonofereza – kanały jonowe umiejscowione w gruczołach potowych są stopniowo porażane prądem elektrycznym o odpowiednim natężeniu. Dzięki jonoferezie dochodzi do zmniejszenia aktywności gruczołów potowych. W przypadku nadmiernej potliwości stóp, zabieg polega na zanurzeniu stóp w wodzie, przez którą przepuszczany jest prąd galwaniczny. Dochodzi do częściowego uszkodzenia kanałów gruczołów potowych, czego następstwem jest mniejsza produkcja potu. Zabieg jest bezbolesny, nieinwazyjny. Natężenie prądu ustawiane jest do momentu, kiedy pacjent zaczyna odczuwać mrowienie. Terapia jonoferezą ma charakter indywidualny. Ilość zabiegów dobierana jest konkretnie do pacjenta. Z reguły unormowanie potliwości wymaga 10-12 zabiegów 3 razy w tygodniu. Zabieg trwa 15 minut. Efekt utrzymuje się od roku do 2 lat.
  • Zastrzyki z botoksu – inną możliwością leczenia nadpotliwości są iniekcje toksyny botulinowej A (Botoks), takiego samego roztworu stosowanego do walki ze zmarszczkami. Botoks jest zatwierdzony do leczenia nadmiernego pocenia się pod pachami, na stopach i dłoniach. Toksyna botulinowa wstrzykiwana jest cienką igłą w obszarze gruczołów, gdzie występuje nadmierna potliwość. Botoks zapobiega uwalnianiu się substancji chemicznej, która sygnalizuje aktywację gruczołów potowych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Może zaistnieć potrzeba kilku wstrzyknięć botoksu, ale wyniki mogą trwać prawie rok.
  • Lipoliza laserowa – zabieg wykorzystuje światło laserowe, które rozpuszcza gruczoły potowe znajdujące się pod pachami. Procedura ma charakter nieodwracalny. Miejsce które zostało poddane działaniu lasera jest wolne od potu. Może natomiast dojść do intensywniejszego wydzielania potu poza obszarem działania lasera. Lipoliza laserowa wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym.
  • Liposukcja (odsysanie gruczołów) – to zabieg chirurgiczny wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Lekarz chirurg wykonuje niewielkie nacięcia w skórze, w które wprowadza igłę ssącą, umożliwiającą usunięcie tkanki tłuszczowej razem z gruczołami potowymi. Liposukcja gruczołów może być wykonywana tylko pod pachami. Efekt jest nieodwracalny. Podobnie jak w przypadku lipolizy laserowej istnieje możliwość intensyfikacji pocenia się na obrzeżach pach.

Sympatektomia – operacyjna ingerencja chirurgiczna dotyczy najcięższych przypadków nadmiernej potliwości. Procedura polega na przecięciu nerwów w obszarze obficie pocącym się. Sympatektomia wykonywana jest w szpitalu w znieczuleniu ogólnym. Efekt jest trwały. Zdarza się, że po operacji pot pojawia się w innych miejscach ciała.

Gruczoły potowe wytwarzają pot, który przenosi się na powierzchnię skóry, gdy temperatura powietrza wzrasta, rozwija się gorączka, ćwiczysz lub odczuwasz niepokój, nerwowość lub stres. Kiedy te czynniki nie są już problemem, nerwy, które sygnalizują pocenie się, zostają wstrzymane.

Dla 1% do 2% populacji, u których występuje nadmierne pocenie się, gruczoły potowe się nie wyłączają. Pocą się nawet wtedy, gdy okoliczności tego nie wymagają: kiedy przebywają w klimatyzowanym pomieszczeniu lub gdy siedzą i oglądają telewizję. Niektórzy ludzie nawet mówią swoim lekarzom, że pocą się w basenie.

Przyczyny nadmiernej potliwości zależą od rodzaju pocenia się. Najczęściej nadmierna potliwość jest nieszkodliwa. W niektórych przypadkach lekarze nie wiedzą, dlaczego ludzie nadmiernie się pocą. W innych przypadkach przyczyną nadmiernej potliwości może być schorzenie, którego nie powinno się przegapić.

Istnieją dwa rodzaje nadmiernej potliwości:

  • Pierwotna nadmierna potliwość (nazywana również ogniskową nadmierną potliwością) powoduje nadmierne pocenie się rąk, pod pachami, twarzy i stóp bez wyraźnego powodu.
  • Wtórna nadmierna potliwość (nazywana również uogólnioną nadmierną potliwością) powoduje nadmierne pocenie się całego ciała lub większej części ciała i może być spowodowane nadmiernym ciepłem, a także stanem medycznym lub lekiem.

W przypadku pierwotnej nadmiernej potliwości pacjenci mają do wyboru kilka procedur niechirurgicznych:

  • Leki przeciwpotowe na receptę posiadające w składzie aluminium
  • Grupa leków wpływających na sygnały nerwowe przesyłane do gruczołów potowych
  • Iniekcje botoksu, zatrzymujące nadmierne pocenie się pod pachami
  • Jonofereza – leczenie z wykorzystaniem prądu o niskim natężeniu

Wtórna nadmierna potliwość w przeciwieństwie do pierwotnej z reguły występuje w całym ciele lub dotyczy określonej powierzchni ( nie dotyczy tylko rąk, stóp, pach). Wtórna potliwość spowodowana jest z reguły stanem medycznym lub przyjmowanym lekiem.

O to kilka przypadków stanów medycznych mogących przyczynić się do nadmiernej potliwości:

  • Ciąża
  • Otyłość
  • Nadczynność tarczycy
  • Cukrzyca
  • Klimakterium
  • Infekcja
  • Reumatoidalne zapalenie stawów
  • Chłoniak
  • Choroba Parkinsona

Leczenie nadpotliwości jest bardzo ważne nie tylko ze względów estetycznych ale i zdrowotnych. Osoby borykające się z nadmierną potliwością w większym stopniu narażone są na pojawienie się stanów zapalnych, grzybicy, pęknięć naskórka stopy czy hiperkeratozy (nadmierne rogowacenie naskórka).

Dzięki unormowaniu procesu pocenia się osoby odzyskują pewność siebie.

Oprócz poddawania się różnym zabiegom, ograniczającym nadmierne pocenie się, sami także możemy pomóc naszemu organizmowi:

  • Warto zrezygnować z noszenia ciężkich, grubych ubrań zatrzymujących pot na rzecz lekkich, oddychających tkanin, takich jak bawełna i jedwab. Noś ze sobą dodatkową koszulkę, gdy wiesz, że będziesz ćwiczyć lub będziesz przebywać na zewnątrz w upale. Twoje stopy też mogą się pocić, więc zakładaj skarpetki, które odprowadzają wilgoć (wełna merino i polipropylen to dobry wybór).
  • Prysznic lub kąpiel każdego dnia z wykorzystaniem mydła antybakteryjnego, aby kontrolować bakterie, które mogą zamieszkiwać spoconą skórę i powodować nieprzyjemne zapachy. Osusz się całkowicie, a następnie nałóż antyperspirant.
  • Używaj wkładek antypotowych pod pachy i wkładek do butów, pochłaniających pot.
  • Pamiętaj, że pikantne potrawy i alkohol mogą powodować nadpotliwość. Także gorące napoje, takie jak herbata i kawa przyczyniają się do zwiększonej pracy gruczołów potowych

Uzyskanie informacji dotyczących przyczyn nadmiernej potliwości i wybór odpowiedniego leczenia pomoże zmniejszyć nadpotliwość. Dlatego najlepiej skierować się do lekarza, gdy masz problem z poceniem, abyś mógł odkryć przyczyny tego stanu i uzyskać pomocne leczenie.

Nowy program rehabilitacji Post-Covid

Wraz ze wzrostem zachorowań na COVID-19 wzrasta liczba osób długotrwale odczuwających objawy związane z tą chorobą. U większości chorych na COVID objawy utrzymują się przez 2-3 tygodnie od zakażenia,...

Czytaj więcej
Powracający problem biegacza, czyli Shin Splints

Shin Splints  określany także jako przyśrodkowy zespół stresu piszczelowego. Jest to ból wzdłuż wewnętrznej krawędzi kości piszczelowej (piszczeli). Shin Splints  jest zwykle spowodowana powtarzającym się urazem tkanki mięśniowej otaczającej...

Czytaj więcej
Niestrawność i zgaga

Problem niestrawności dotyka coraz większej grupy osób. Może być spowodowana złymi nawykami żywieniowymi lub przewlekłym problemem trawiennym. Niestrawność może się objawiać bólem,dyskomfortem w górnej części brzucha (niestrawność) lub palącym bólem...

Czytaj więcej

Zarezerwuj swoją
wizytę
już dziś!