Powracający problem biegacza, czyli Shin Splints

Shin Splints  określany także jako przyśrodkowy zespół stresu piszczelowego. Jest to ból wzdłuż wewnętrznej krawędzi kości piszczelowej (piszczeli). Shin Splints  jest zwykle spowodowana powtarzającym się urazem tkanki mięśniowej otaczającej piszczel.

Sztywna łydka (przyśrodkowy zespół stresu piszczelowego) to stan zapalny mięśni, ścięgien i tkanki kostnej wokół piszczeli. Ból pojawia się zazwyczaj wzdłuż wewnętrznej krawędzi kości piszczelowej, gdzie mięśnie przyczepiają się do kości. Shin splints jest pojęciem bardzo ogólnym, istnieje ponad 30 dolegliwości mogących powodować ból w okolicy goleni. Dlatego właściwa diagnoza i dobór odpowiedniego leczenia jest bardzo ważny.

W obrębie Shin Splints znajdują się następujące schorzenia:

  • ATSS (Anterior Tibial Stress Syndrome – zespół przeciążenia przedniej okolicy piszczeli) – dotyczy przyczepności mięśnia piszczelowego przedniego, odpowiedzialnego za zwalnianie w trakcie fazy podporu
  • MTSS (Medial Tibial Stress Syndrome –  zespół przeciążenia przyśrodkowej okolicy piszczeli) – dolegliwość ta dotyczy wewnętrznego brzegu kości piszczelowej, wrażliwego na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, mogących się przyczynić do powstania stanów zapalnych. Dochodzi wówczas do patologicznych zmian na poziomie komórkowym okostnej.
  • Przewlekły Zespół Ciasnoty Powięziowej przedniej grupy podudzia – dolegliwość ta występuje o wiele rzadziej i zwykle dotyczy osób mocno umięśnionych. Masa mięśniowa w wyniku intensywnego wysiłku napiera na przegrody powięziowe, powodując silny ból.

Wyżej wymienione schorzenia są bardzo do siebie podobne, jednak ich geneza i sposób leczenia diametralnie się różnią, dlatego bardzo ważne jest właściwa diagnoza przyczyny silnego bólu.

Przyczyny

Ogólnie, Shin Splints  rozwijają się, gdy mięsień i tkanka kostna (okostna) w nodze są przepracowane przez powtarzalną aktywność.

Shin Splints  często wynikają z błędów treningowych, po nagłych zmianach aktywności fizycznej. Mogą to być zmiany częstotliwości, takie jak zwiększenie liczby dni ćwiczeń każdego tygodnia. Zmiany czasu trwania i intensywności, takie jak bieganie na dłuższych dystansach lub na wzgórzach.

Inne czynniki, które przyczyniają się do powstawania tzw.”sztywnej łydki” to:

  • płaskostopie lub nienormalnie sztywnych łuków (płaskie stopy mogą zwiększać napięcie mięśni nóg podczas wysiłku fizycznego)
  • Ćwiczenia z niewłaściwym lub zużytym obuwiem – obuwie treningowe powinno być indywidualnie dopasowane do stopy osoby oraz rodzaju wykonywanej aktywności
  • Przyjmowanie niektórych leków, np. sterydowych leków przeciwzapalnych oraz schorzenia wpływające na gęstość tkanki kostnej i jej osłabienie

Najbardziej narażoną grupą na rozwój shin splints są biegacze. Przypadłość ta spotyka także często tancerzy.

Objawy

Najczęstszym objawem łydek jest ból wzdłuż granicy piszczeli. Może również wystąpić łagodny obrzęk w okolicy. Ból może być ostry lub tępy i pulsujący. Może się pojawić w trakcie treningu lub po jego zakończeniu. Środkowa część wewnętrznej krawędzi piszczeli jest bolesna w dotyku.

Konsultacja lekarska

Po omówieniu objawów i historii choroby, lekarz zbada Twoje podudzie. Dokładna diagnoza jest bardzo ważna. Czasami mogą istnieć inne problemy, które mogą mieć wpływ na leczenie. Dla właściwej diagnostyki lekarz może chcieć przeprowadzić video-analizę sposobu chodu i biegu, umożliwiającą określenie przyczyn biochemicznych.

Lekarz może zlecić dodatkowe badania obrazowe (Rentgen, USG, Rezonans Magnetyczny, Tomografia komputerowa) aby wykluczyć inne problemy z piszczelami. Kilka stanów może także powodować ból w okolicach piszczeli, np. zapalenie ścięgien i przewlekły zespół przedziałów powięziowych.

Zapalenie ścięgna

Ścięgna przywiązują mięśnie do kości. Zapalenie ścięgna występuje, gdy ścięgna ulegają stanom zapalnym. Dolegliwość ta może być bolesna, zwłaszcza jeśli występuje częściowe rozdarcie zajętego ścięgna. Rezonans magnetyczny może pomóc zdiagnozować zapalenie ścięgna.

Przewlekły zespół przedziałów powięziowych

Niezbyt często występujący stan zwany przewlekłym zespołem przedziałów powięziowych powoduje objawy, takie jak przyśrodkowy zespół stresu piszczelowego. Zespół przedziałów jest bolesnym stanem, który pojawia się, gdy ciśnienie w mięśniach wzrasta do niebezpiecznego poziomu. W przypadku przewlekłego zespołu przedziałów powięziowych jest to spowodowane wysiłkiem fizycznym. Ból zwykle ustępuje wkrótce po zakończeniu aktywności.

Testy stosowane do diagnozy tego stanu obejmują pomiar ciśnienia w nogach przed i po treningu.

Leczenie niechirurgiczne

  • Ponieważ „sztywna łydka” zwykle jest spowodowana nadaktywnością fizyczną, zazwyczaj standardowe leczenie obejmuje zredukowanie  aktywności o ponad połowę, ćwiczenia powinny być zróżnicowane i tak dobrane, aby nie obciążać stale tych samych odcinków układu kostno-mięśniowego.
  • Lód – stosuj zimne okłady przez 10-15 minut, kilka razy dziennie. Nie nakładaj lodu bezpośrednio na skórę. Taka forma krioterapii redukuje ból i pobudza gojenie tkanek.
  • Taping, opatrunek uciskowy – noszenie elastycznego bandaża może zapobiegać dodatkowemu obrzękowi, skutecznie ogranicza przeciążenie tkanek miękkich.
  • Rehabilitacja – intensywny masaż stymulujący tkanki miękkie i stawy oraz ćwiczenia o charakterze rozciągającym i wzmacniającym są pomocne w korekcji patologii napięciowej.
  • Trzymanie odcinka bólowego powyżej poziomu serca – pozycja taka ogranicza dopływ krwi do uszkodzonych tkanek, dzięki czemu zmniejsza się natężenie zapalenia, poprawia się cyrkulacja krwi żylnej i limfy oraz normuje się ciśnienie osmotyczne w kończynie.
  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne – Leki takie jak ibuprofen, aspiryna i naproksen zmniejszają ból i obrzęk. Należy jednak pamiętać o ich szkodliwym działaniu, podczas długotrwałego przyjmowania.
  • Konsultacja u podologa, który pomoże w korekcji ustawienia stopy.
  • Założenie ortezy lub gipsu – dotyczy ciężkich przypadków, kiedy leczenie prewencyjne nie przyniosło oczekiwanych skutków.
  • Dobór właściwego obuwia – noszenie butów z dobrą amortyzacją podczas codziennych czynności pomoże zmniejszyć stan zapalny.

Powrót do aktywności

Shin Splints zwykle ustępuje po odpoczynku i prostych zabiegach opisanych powyżej. Przed powrotem do zwykłych ćwiczeń powinieneś być wolny od bólu przez co najmniej 2 tygodnie. Pamiętaj, że kiedy wrócisz do Swojej codziennej aktywności, musi ona mieć niższy poziom intensywności.

Przed ćwiczeniem rozgrzej się i dokładnie rozciągnij. Powoli zwiększaj trening. Jeśli poczujesz ten sam ból, natychmiast przestań ćwiczyć. Użyj zimnego okładu i odpocznij przez dzień lub dwa. Powróć do treningu ponownie na niższym poziomie intensywności. Zwiększaj trening jeszcze wolniej niż wcześniej.

Niestety zbagatelizowanie Shin Splints może doprowadzić do zmęczeniowych złamań kości piszczelowej, których leczenie może być długotrwałe.

Przeciwdziałanie Shin Splints

  • Noś odpowiedni but sportowy. Aby uzyskać odpowiednie dopasowanie, określ kształt stopy za pomocą „testu na mokro”. Wyjdź z prysznica na powierzchnię, która pokaże twój ślad. Jeśli masz płaską stopę, zobaczysz zarys całej stopy na papierze. Jeśli masz wysoki łuk, zobaczysz tylko piłkę i piętę stopy. Robiąc zakupy, szukaj butów sportowych, które pasują do Twojego konkretnego wzoru stopy.
  • Ponadto upewnij się, że nosisz buty zaprojektowane do uprawiania sportu. Długie dystanse w nieodpowiednim obuwiu mogą się skończyć bolesnymi dolegliwościami.
  • Powoli buduj swój poziom sprawności. Zwiększ stopniowo czas trwania, intensywność i częstotliwość wykonywania ćwiczeń.
  • W ostatnich latach popularność zyskało bieganie boso. Wiele osób twierdzi, że pomogło im to rozwiązać problemy z Shin Splints. Niektóre badania wskazują, że bieganie boso rozkłada naprężenia mięśniowe, tak że żaden obszar nie jest przeciążony. Jednak nie ma wyraźnych dowodów na to, że bieganie boso zmniejsza ryzyko obrażeń. Podobnie jak każda znacząca zmiana w twoim schemacie fitness, program biegania boso powinien być uruchamiany bardzo stopniowo. Rozpocznij od krótkich dystansów, aby przyzwyczaić swoje mięśnie i stopy. Zbyt szybkie naciskanie, zbyt szybko może narazić Cię na kontuzje. Ponadto biegacze boso są narażeni na większe ryzyko skaleczeń i siniaków na stopach. Dostępnych jest kilka marek minimalistycznych butów z „palcami”, które również wymagają powolnego czasu pracy, ponieważ twoje ciało dostosowuje się do tej innej aktywności.
Nowy program rehabilitacji Post-Covid

Wraz ze wzrostem zachorowań na COVID-19 wzrasta liczba osób długotrwale odczuwających objawy związane z tą chorobą. U większości chorych na COVID objawy utrzymują się przez 2-3 tygodnie od zakażenia,...

Czytaj więcej
Powracający problem biegacza, czyli Shin Splints

Shin Splints  określany także jako przyśrodkowy zespół stresu piszczelowego. Jest to ból wzdłuż wewnętrznej krawędzi kości piszczelowej (piszczeli). Shin Splints  jest zwykle spowodowana powtarzającym się urazem tkanki mięśniowej otaczającej...

Czytaj więcej
Niestrawność i zgaga

Problem niestrawności dotyka coraz większej grupy osób. Może być spowodowana złymi nawykami żywieniowymi lub przewlekłym problemem trawiennym. Niestrawność może się objawiać bólem,dyskomfortem w górnej części brzucha (niestrawność) lub palącym bólem...

Czytaj więcej

Zarezerwuj swoją
wizytę
już dziś!