Zabiegi laserowe SiLaC

Laserowe leczenie torbieli pilonidalnej – SiLaC


Oferujemy Państwu nowoczesną technikę minimalnie inwazyjnego leczenia torbieli pilonidalnej (zwana też zatoką włosową) z użyciem lasera – metoda SiLaC.

Torbiel pilonidalna (zatoka włosowa) jest często występującą przewlekłą chorobą zapalną umiejscowioną powyżej odbytu, w szparze międzypośladkowej. Charakterystyczną, częstą cechą torbieli jest obecność włosów w jamie zatoki. Jest to choroba przede wszystkim młodych mężczyzn o obfitym owłosieniu z nadmiernym poceniem. Jej występowaniu sprzyja siedzący tryb życia, otarcia naskórka (np. od za ciasnej bielizny) oraz brak higieny.

Nieleczona choroba charakteryzuje się okresowymi epizodami infekcji z formowaniem ropnia. Po ewakuacji następuje okres remisji w trakcie którego może utrzymywać się wyciek treści surowiczej.

Bez leczenia problem torbieli najczęściej nawraca i skutkuje u chorych nieprzyjemnymi dolegliwościami.


Leczenie torbieli pilonidalnej

W stanie ostrej infekcji leczenie polega na nacięciu ropnia i jego ewakuacji. Po wyleczeniu stanu zapalnego leczenie klasyczne polega na wycięciu całej torbieli z użyciem różnych technik chirurgicznych – od prostego wycięcia torbieli do powięzi przedkrzyżowej poprzez plastyki z użyciem przesuniętego płata (np. sposobem Limberga). Natomiast te metody charakteryzują się dużą inwazyjnością, koniecznością hospitalizacji oraz skutkują trudno gojącymi się ranami które oznaczają dla chorego długi czas pełnej miejscowej rekonwalescencji wiążącej się z sporym dyskomfortem.


SiLaC – nowoczesna alternatywa z użyciem lasera

Alternatywną metodą leczenia do metod operacyjnych jest laserowa ablacja torbieli pilonidalnej SiLaC. Jest to metoda minimalnie inwazyjna oraz nieresekcyjna. Zabieg umożliwia prowadzenie leczenia w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym, więc nie wymaga hospitalizacji chorego. Większość torbieli włosowych kwalifikuje się do leczenia laserem. Wyjątkiem są rozległe, wielokanałowe torbiele po wcześniejszych operacjach, w zmienionej bliznami, głębokiej szparze międzypośladkowej z aktywną, uogólnioną infekcją.


Zalety metody SiLaC

• znikoma inwazyjność, brak okaleczającej resekcji tkanek, brak rekonstrukcji z przesunięciem płata i marsupializacji
• szybka rekonwalescencja, natychmiastowy powrót do codziennej aktywności
• mały dyskomfort i dolegliwości po zabiegu
• wysoka skuteczność
• minimalne dolegliwości bólowe po przeprowadzonym zabiegu, większość pacjentów nie wymaga przyjmowania leków przeciw bólowych niski odsetek nawrotów
• małe ryzyko wtórnego zakażenia
• możliwość wykonania w gabinecie zabiegowym, w znieczuleniu miejscowym


Przebieg zabiegu

Na wizycie kwalifikacyjnej lekarz przeprowadza wywiad i badania w celu określenia czy chory kwalifikuje się do leczenia metodą SiLaC. Następnie po przygotowaniu pola zabiegowego i znieczuleniu pacjenta lekarz dokonuje oczyszczenia torbieli z znajdujących się w niej mas patologicznych, a następnie dokonuje ablacji ścian tobieli z użyciem lasera. Podczas zabiegu proces ten powtarza się kilkukrotnie. Przetoki zewnętrzne pozostają otwarte, przez które może utrzymywać się niewielki wysięk od 1-4 tygodni.


Najważniejsze cechy zabiegu

SiLaC wyklucza konieczność wykonywania rozległych cięć chirurgicznych i okaleczającego usuwania tkanek. Zabieg nie wymaga zatem stosowania szczególnie uciążliwej dla pacjenta dużej dyscypliny w postępowaniu pooperacyjnym zespoleń skórnych z zastosowaniem przesunięcia płata. Rekonwalescencja po zabiegu laserowym przebiega szybko, a powrót do normalnego trybu życia jest natychmiastowy

Uzyskana po laserowym opracowaniu cienka warstwa powierzchownie skoagulowanych tkanek, przy znaczącym ich wyjałowieniu, stwarza dogodne warunki do przyspieszonego gojenia, co ogranicza ryzyko wtórnego nadkażenia torbieli.

Wróć do listy specjalizacji

Lekarze tej
specjalizacji:

Zarezerwuj swoją
wizytę
już dziś!